A természetes fényforrásoktól a természetes fényű lámpáig
Mik azok a természetes fényforrások?
A természetes fényforrások olyan fényt kibocsátó források, amelyek nem mesterségesen előállítottak, hanem természetből származnak. Ezek közé tartoznak például a nap a hold és csillagok, de ide soroljuk a villámokat, a természetben előforduló tüzeket és a sarki fényt. Sőt még a szentjánosbogár és a hozzá hasonló kémiai reakciók révén világító állatok fényét is.
A természetes megvilágítás
A mindennapi életben a nap fényét, mint természetes megvilágítást használjuk épületek, belső terek vagy akár külső terek megvilágítására. Ez a fény természetes fényforrásból érkezik, ezáltal fenntartható, energiahatékony, és pozitív hatással van közérzetünkre is. Jellemző rá, hogy dinamikus megvilágítást nyújt, vagyis a fény erőssége és színe a napszak, évszak, időjárás és földrajzi elhelyezkedés függvényében változik. A természetes fény spektruma teljesebb, mint a mesterséges fényé, ami előnyösebb az emberi szem számára és a növények fejlődése szempontjából. Pozitívan hat az emberi bioritmusra, különösen a nappali és éjszakai ciklus szabályozására, ezáltal javítja a közérzetet, csökkenti a stresszt, ráadásul a természetes fényforrások használata a mesterséges helyett rengeteg energiát takarít meg.
Az építészetben a természetes megvilágítás maximalizálása az egyik fő cél
Az építészeti tervezés során a természetes megvilágítást biztosítja a nagy üvegfelületek, ablakok, üvegtetők, tolóajtók használata. A fény bevezetése a mélyebb terekbe tetőablakok és fénycsatornák használatával érhető el. Fényvisszaverő belső felületek visszaverik, szórják a fényt, ezzel világosítva a teret. Külső árnyékolók alkalmazása pedig az optimális fény- és hőszabályozás elérésében segít.
A természetes fényforrások, a természetes megvilágítás használata tehát nemcsak praktikus és energiatakarékos, de egészségünk és komfortérzetünk szempontjából is kiemelten fontos. De mi a helyzet, ha nem áll rendelkezésre a természetes fény?
A természetes fényű lámpa mit tud?
A természetes fényű lámpa olyan mesterséges fényforrás, amely a természetes napfény spektrumát utánozza. Ezeket a lámpákat gyakran használják olyan helyeken, ahol a természetes fény nem áll rendelkezésre, de fontos a természetes fényhez hasonló megvilágítás, például irodákban, művészeti stúdiókban, egészségügyi intézményekben vagy akár otthon.
- A természetes fényű lámpák magas, általában 90 feletti CRI értékkel (CRI: színvisszaadási index) rendelkeznek. Ez azt jelenti, hogy a színek majdnem ugyanolyan tónusban jelennek meg, mintha természetes napfény világítaná meg őket.
- Bár a természetes napfény színhőmérséklete is változik, de általában 5000–6500 Kelvin közötti értékű természetes fényű lámpákat használnak, hogy imitálják a tiszta nappali fényt.
- Ezek a lámpák egyenletes fényt biztosítanak, ami előnyösebb a szem számára.
- Legtöbb természetes fényű lámpa LED-technológiát használ, amely energiatakarékos és hosszabb élettartamú.
- Pozitív hatással van az emberi bioritmusra, különösen télen, amikor kevesebb a természetes fény.
Összességében tehát a természetes fényű lámpák különösen hasznosak, amikor a természetes fény nem elegendő például az irodákban, műtermekben vagy akár otthon is.
Természetes fényű lámpák használata irodai világítás kialakítása során
Partnerünk kinőtte régi irodáját, és egy nagyobb, korszerűbb, mindenek helyet adó tér megalkotására kértek fel bennünket. A limitált természetes fények miatt a világítás a tervezés központi eleme lett.
Nem létező ablakok helyére csináltunk rejtett fényeket, hogy az embernek az legyen az érzése kintről jön a fény, építészeti elemeket emeltünk ki a fénnyel, gondoskodtunk róla, hogy a bemutatóteremként is szolgáló térben a megfelelő fényminőséggel az anyagok igazi színükben látsszanak.
Feladatok: teljes belsőépítészeti tervezés, világítástervezés, iroda világítás kialakítása, bútortervek, burkolattervek, anyagbeszerzés, szállítás, kivitelezést segítő konzultáció
Tervezők: Gräff Andrea, Sipaki Annamari
Elkészült: 2022