LŐN VILÁGOSSÁG
VILÁGÍTÁS – ELSŐ PROBLÉMA: VILLANYSZERELÉS MOST
Feltűnt már, hogy egyes helyeken órákat is szívesen elidőztök, máshonnan pedig ahogy odaértek már indulnátok is tovább? És nem azért mert valahova mennetek kell! Csak egyszerűen nem jó ott. A fények (illetve azok hőmérséklete, hiánya, túladagolása) tehetnek mindenről. A fény trükkös dolog. Sok mindenből áll össze: természetes vagy mesterséges, szűrt vagy direkt, rejtett vagy nem, a lehetőségek tárháza a végtelenhez közelít. Más egy tárgy érzete, ha lentről felfelé van megvilágítva (épületek kültéri világítása pl.) , mintha fentről lefelé. Vagy csak egy bizonyos része van világítással kiemelve (bútorok élébe szerkesztett LED szalag). A fény/árnyék világa varázslatos lehet, ha jól ki van találva. Ha szeretnétek bekukucskálni, amikor világítást tervezünk, itt a jó alkalom! Gyertek!
Világítás – MÁSODIK PROBLÉMA: 1 HELYSÉG, KIÁLLÁS KÖZÉPEN
A funkciók megvilágítása mindenek előtt a feladat. A konyhában pl. az 1 kiállás 1 helyiség mindjárt elkezd több sebből vérezni, amikor sziget van, kell fény a mosogatóhoz, a főzőlaphoz, a sütő/mikró beépített kombóhoz. A felső szekrényben is jó lenne látni valamit a belső sarkaknál. Az álmennyezeti megoldás jónak bizonyulhat, mert ott kedvünkre osztogathatjuk a lámpát, anélkül, hogy a mennyezetet kelljen vésővel bántani. A szekrénynek már lehet külön világítása, ahogy a pultnak is. Fontos, hogy mindezen körök kapcsolóban végződjenek! Nem vicc! Sokszor elfelejtődik a dolog, pedig egy fényerőszabályozó kapcsolóval még fokozhatjuk is az élményt. Tervezzük meg a világítást, vagy terveztessük meg!
Világítás – HARMADIK PROBLÉMA: TÚL KOMOLYAN VESSZÜK A VILÁGÍTÁST
Amit kell is, csak nem úgy. Rengeteg vicces megoldással találkozhatunk. A világítás, a tervezők igazi játszótere! Néhány ügyesen elbújtatott LED szalag (háta öntapadós, centinként szabható, trafónak kell helyet találni csak), álmennyezet élei, színesre festhető gipszlámpák, áttört felületek, ahol szépen vetül a fény. Bútorok éleibe is szépen beledolgozható. Teljesítménytől függően változik az élettartama. Ne felejtsük el, hogy a meleg fehér szín (3300 fok feletti) jobb, mint a hideg (kivéve sminkelés) Remélem, ha legközelebb világítást tervezel az otthonodba, eszedbe jutnak ezek a hasznos tanácsok! Ja, a hálószobában az olvasó lámpa mellett legyen mindig egy háttér fényed, mert úgy kisebb a fénykontraszt és nem folyik ki a szem az erőlködéstől! Mindenkinek szép hétvégét kíván a Designdetox Stúdió nevében: Annamari, szeretettel.