Cserélj benne izzót. Az izzó legyen okos izzó. Vegyél hozzá tartozó távirányitót vagy töltse le egy ingyenes appot a telefonodra. Kész!
A világítás az egyik legfontosabb része otthonunknak. A fényre szükségünk van a mindennapi tevékenységek végzéséhez, ráadásul a fény mennyisége és minősége meghatározza a hangulatunkat. Egy jól átgondolt és megtervezett világítással praktikusabbá, komfortosabbá és gazdaságosabbá tehetjük az otthonunkat. Ehhez nem árt néhány fogalommal tisztában lenni, és néhány szempontot figyelembe venni.
Mit jelent az izzó dobozán a 300 lm jelölés? A lm a lumen rövidítése, amely a fényáram emberi szemmel is látható mértékegysége, és inkább körülbelüli értékként gondoljunk rá. A régi, normál izzókat egyszerű volt a teljesítményük alapján megkülönböztetni (Watt szám), a mai, korszerű fényforrások viszont másképp sugározzák szét a fényt (és a hőt) a felvett teljesítményhez képest (fogyasztás), ezért pontosan csak a kisugárzott fény mennyisége alapján tudjuk összehasonlítani őket, ehhez kell a fényáram mennyiségének meghatározása. Sok fényforráson feltüntetik a normál izzónak megfelelő teljesítményt is (a gyártók közül azért itt egy szájhős verseny is van, és bizony akadnak olyanok, akik csúsztatnak: pl. a 350 lm a hagyományos 25 W és 40 W közt van valahol félúton, de ezt lazán 40W-nak feletetik meg) Plusz az egyes lámpák fénye irány szerint is különböző eloszlású lehet (a LED lámpáknál különösen sokféle lehetőség van az eloszlás kialakítására az egyedi LED-ek elhelyezésével a lámpán belül), így pl. egy tengelye mentén világító lámpa hiába nagyobb fényáramú, ha 90 fokkal elfordítva szereljük fel, ráadásul e fény szemünk által regisztrált erősségét a színhőmérséklet is befolyásolja.
A színhőmérséklet a látható fény egyik leginkább érzékelhető jelensége, mértékegysége Kelvin fok, jele K ( pl. egy gyertya fénye 1000 K). Vagyis ez a szám, a fény színét jelzi. Minél kisebb a fény hőmérséklete, annál melegebb színben világít (vagyis annál sárgásabb); nagyobb fényhőmérséklet esetén a fény színe hidegebb (fehérebb, kékebb).
A hagyományos izzóknál a fényt az ízzószál ízássa biztosította, így a színhőmérséklet egybeesett az izzószál hőmérsékletével (ahogy a gyertyánál is). A hagyományos izzók színhőmérsékletét melegnek mondjuk (2400 K körüli).
A manapság gyakran használt LED-es és szerencsére egyre ritkábban használatos kompakt fénycsöves fényforrásoknál azonban nem az izzó hőmérsékletének függvénye a színhőmérséklet.
A fény színhőmérséklete alapvetően befolyásolja az emberek koncentrálóképességét és hangulatát. Egy élelmiszer áruházban nyilvánvalóan más színhőmérsékletre van szükség, mint egy kis kávézóban, vagy az otthonunkban. Néhány kivételtől eltekintve (profi sminkelők a fürdőben), érdemes a lakásunkban azonos színhőmérséklettel dolgozni, vagyis minden lámpa színhőmérséklete legyen egyformán 3000 K vagy 2700 K vagy 4000 K, ha valaki ezt szereti.
Color Rendering Index (CRI), azaz színvisszaadási index. Ez a jelölőszám mutatja meg, hogy a fényforrás által megvilágított tárgyak színei mennyire állnak közel a normál nappali fény által megvilágított tárgyak színeihez, vagyis mennyire „igazi” a színe egy tárgynak egy lámpa fényénél. Ez a szám 0 és 100 között van meghatározva. Feltüntetés hiányában jó minőségű gyártóknál a CRI 80 körüli értékre van optimalizálva. Üzletek és bemutatótermek esetében használt lámpák és fényforrásaiknál a gyártó külön feltünteti ezt a számot (90 már kifejezetten jó minőséget eredményez a 90+ pedig kitűnő minőség (luxus márkák üzleteiben csak ilyet láthatunk), és ez a lámpa/fényforrás árán is meglátszik, nem csak az általa kibocsátott fény minőségén). CRI 0 értéknél minden tárgy ugyanolyan színűnek látszik, még a CRI 100 a tárgyak valódi, színhelyes színeit mutatja természetes fényben. CRI és a fényszínhőmérséklet egymástól teljesen független dolog! Nézzük csak meg az alábbi szemléltető képet, ugyanolyan színhőmérsékletnél (2700 K).
Az alábbi kép tartalmazza a leggyakrabban használt foglalat típusokat. Amikor lámpát választasz az oldalunkon ezt mindig feltüntetjük, hiszen ez alapján tudsz majd izzót vásárolni bele. Íme:
Amennyiben a fotó után még kételyek maradnak benned,itt van egy technikai rajzos, kissé részletesebb foglalat táblázatot is, ahol jól látható, hogyan különböznek a csatlakozási pontok egymástól: Valamint egy olyan táblázatot, amely megmutatja, hogy mely hagyományosan is kapható foglalat típusokat gyártják már LED izzóként is.
Az IP betűszót, amely az Ingress Protection (behatolás elleni védettség) rövidítése, mindig 2 számjegy követi. Az első számjegy a porral és az idegen testekkel szembeni védelmet, a második számjegy pedig a vízállóság mértékét jelöli. Minél nagyobb a szám, annál magasabb szintű a védelem.
Tudd meg
Gyakori kérdések
Cserélj benne izzót. Az izzó legyen okos izzó. Vegyél hozzá tartozó távirányitót vagy töltse le egy ingyenes appot a telefonodra. Kész!
Hogy ne pazarolj áramot. Mert a LED izzó főleg fényt gyárt, és nagyon kicsi hőt, vagyis az energia nagy részét világításra használja, nem fűtésre, vagyis elég belőle kisebb teljesítmény is , egyébként pedig a technológiának köszönhetően alapból keveset fogyaszt, ezért jóval kevesebbet fogsz fizetni villanyért, ha a lakásodban, üzletedben, irodádban, szállodádban az összes izzó ilyenre van cserélve.
Leggyakrabban a biztosíték a kapcsolóban a ludas. Ha lehet magasabb teljesítményre kell cserélni, ha nem magát a kapcsolót kell egy magasabb teljesítményre cserélni.
Nem! Kérj tőlünk tanácsot mindenképp!
Ha olyan lámpád van, ahol nagyon látszik az izzó érdemes a színtiszta változatot belerakni, esztétikailag jobb hatás érhető el. Az opál izzóknak inkább funkciójuk van: jobban szórják a fényt, és bizonyos esetekben kevésbé vakítanak.