Világítás lámpák nélkül, avagy rejtett világítás nappaliban
Gyakori hiba a lámpák elhelyezésénél, hogy nem gondolunk bele, hogy az egyes lámpákkal pontosan mit szeretnénk megvilágítani, ami sajnos azt eredményezi, hogy a legjobb lámpák sem tudják beteljesíteni a nekik szánt feladatokat. Könnyű az alaprajzba belerajzolni a lámpák kiállását, hogy az jól mutasson a világítási terven, de a valóság nem mindig ilyen egyszerű. Jó iránytű lehet ilyenkor, hogy a lámpákat olyan pontokra helyezzük el, ahol valamit meg szeretnénk világítani. Rejtett világítás a nappaliban jó eszköz arra, hogy kiemelhessünk például egy szép festményt vagy egy szobort, egy izgalmas textúrájú falszakaszt, direktebb világítással pedig az asztalt, amin dolgozni szeretnénk.
HÜVELYKUJJ SZABÁLY VILÁGÍTÁSTERVEZÉSHEZ
Elhelyezés
Lámpákat tehát olyan pontokra helyezzük el, ahol valamit meg szeretnénk világítani.
Funkció
A világítás megtervezésénél, érdemes jól átgondolni, hogy pontosan mit is szeretnénk csinálni az egyes helyiségekben, és mikor. Pl. ha egy dolgozószobát alapvetően a reggeli órákban szoktunk használni, más fajta világításban kell gondolkodni, mintha mondjuk mindig éjjel dolgoznánk ott. Az étkezőasztalnál végzünk-e a konyhai folyamatokat segítő előkészítést is, vagy itt inkább csak ücsörögni szoktunk és világmegváltó beszélgetéseket folytatni, a család, a barátok és egy vagy több jó pohár bor társaságában.
Kis trükkök
Ha a mennyezetet nem világítjuk meg kellőképpen, az lehet az érzésünk, hogy kicsi a belmagasság, ránk nehezedik a mennyezet.
Rejtett világítás a nappaliban
A rejtett világítás a nappaliban elegáns és modern hangulatot teremt, miközben lágy, indirekt fényt biztosít, ami kényelmes és pihentető légkört biztosít, az alábbi megoldásokkal:
- mennyezeti rejtett világítás (álmennyezet megvilágítás, peremvilágítás)
- falfelületek kiemelése (különleges burkolatok, falfülkék, kép, vagy TV háttérvilágítás)
- Bútorvilágítás (különleges design-nal rendelkező darabok megvilágítása, funkcionális helyek világítása)
- Padlószegélyvilágítás
Amit érdemes mindenképp figyelembe venni még a nappali világításának kialakításakor a lámpák design-ja mellett, az a kívánt színhőmérséklet, a fényerő igény és a fényerőszabályzás lehetősége (dimmer kapcsolók).
Ha vizualizálni szeretnéd, vagy egy konkrét dizájnt szeretnél segíthetek megtervezni a nappali világítását.