Világítási terv, amit nem lehet félvállról venni! Megtervezzük a nyaralásunkat, a hétvégénket ás a munkanapunkat. A világításunkat vajon miért nem? Ne kövesd el Te sem ezt a hibát! Íme 5 dolog, ami segít a világítási terv átgondolásában – a világítás tanácsadók szerint. Plusz még néhány jó tanács és hasznos link, ha szeretnél többet megtudni a témáról!
Világítási terv azért kell, mert a villanyszerelő innen tudja majd, hogy hova húzza a vezetékeket egy-egy dugaljnak, lámpának, LED szalagnak, illetve az őket működtető kapcsolóknak, valamint azért is, hogy milyen vezetéket használjon (230V, 12/24/48 V).
Mindenkinek kell világítási terv, aki épít, átépít, vagy felújít. Sőt a
terv rögtön az építés vagy a felújítás elején kell, hiszen a vezetékeket falakba/födémbe/padlóba kell vésni, illetve azok mentén kell elhelyezni (gipszkarton, dekor panel, burkolat, álpadló, bútorok).
A világítási terven meg kell jelölni a fenti elemek kiállásainak pontos helyét (pontos távolság az egyes falszakaszok sarokpontjaitól, pontos magasság a padló szinttől (betonozás, burkolás utáni végső magasság!)
A világítástervezés előfeltétele a véglegesített alaprajz, és berendezési terv, hiszen innen tudjuk majd, hogy pontosan mit, hol szeretnénk megvilágítani. Ezen felül a burkolatok anyagával, színeivel, felületképzésével is kell számolnunk, hisz egyáltalán nem mindegy, hogy matt fekete falat vagy fehér csillogó márványt világítanak majd a lámpáink.
Világítástervezőként a mi feladatunk kitalálni azt, hogy hogyan, mekkora mennyiséggel, és mivel világítunk majd, ezért elengedhetetlen, hogy már ekkor meghatározzuk a lámpák pontos méretét, típusát, és működését is.
Így néz ki egy egyszerű, de jó világítási terv:
1.MELYIK HELYISÉGET HOGY HASZNÁLOD?
Például a nappaliban inkább olvasni szeretsz, vagy társasjátékot játszani? Van úgy, hogy csak ültök és órákig beszélgettek a kanapén? Esetleg táncolni is szoktatok? Házimozizni? Mindegyiket?
2. KI HASZNÁLJA EZT A HELYISÉGET?
Gyerekek? Felnőttek? Kutyák, macskák? Idősek?
3. MIKOR HASZNÁLJÁTOK EZT A HELYISÉGET?
Reggel? Este? Egész nap? Ünnepnapokon (ahogy régen a tiszta szobát pl.)?
4. HOGYAN KÉNYELMES AZOKAT A LÁMPÁKAT KAPCSOLNI?
Egy helyről? Több helyről? Távirányítóval? Szeretnéd-e fényerőszabályozni a lámpát?
5. HOVA KELLENE ASZTALI/ÁLLÓLÁMPÁT TENNI?
Kell-e oda dugalj? Akarsz-e laptopot, telefont is tölteni ott? Padlódugalj kell esetleg?
+1 SZERETNÉTEK-E VALAMILYEN SPECIÁLIS VILÁGÍTÁST?
Háttérfény, képmegvilágító, rejtett világítás, világítási szenáriók, stb.